Topraksız sebze ve meyve üretiminde organik ve inorganik materyallerin yanı sıra besin çözeltileri de kullanılmaktadır. Toprağın tarım için artık birçok açıdan elverişsiz koşullarda olması topraksız tarım ile üretim yapma talebini de artırmaktadır. Topraksız tarım ve seracılık ile artık yer ve mekân sorunu yaşanmadan her yerde sebze ve meyve üretimi yapılabilmesi avantaj yaratmaktadır. Üstelik organik olarak yetiştirilmesi sağlanan topraksız sebze ve meyvelerin daha lezzetli ve sağlıklı olarak tüketilme olanağı da artmaktadır.

Sebze ve meyvelerin topraksız tarım ile üretiminin yapılması birçok açıdan avantaj yaratır. İş gücü, gübreleme, enerji tasarrufu, ilaçlama ve daha birçok açıdan daha az gereksinim oluşur. Bu da üretim aşamasında daha fazla zaman ve tasarruf sağlar. Ayrıca topraksız meyve ve sebze üretiminde daha hızlı ve seri yetiştirilebilme imkânı ortaya çıkar. Kısa süre de hem sağlıklı ve hastalıktan uzak ürünlerin yetişmesi sağlanırken hem de daha kaliteli ürünler elde edilebilmektedir.

Bu sayede yıl boyu mevsim şartı olmadan her türlü bitkinin yetiştirilmesi ile çeşitlilik açısından da daha seri üretim sağlanabilmektedir. Odunsu olmayan birçok çeşitte bitki topraksız tarım ve seracılık alanında yapılabilmektedir. Ticari ve hobi amaçlı olarak en çok yetiştiriciliği topraksız seradan yapılan bitkiler çilek ve domatestir.

 

1 Yorum “Topraksız Tarım ile Sebze ve Meyve Yetiştirme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir